ДОГОВОРИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ

Кодексът на труда урежда следните договори за придобиване и повишаване на професионална квалификация от работници и служители.

 

Договор за придобиване на квалификация

 

Чл. 229. (1) Работодателят може да сключи договор с лице, което постъпва или е постъпило в учебно заведение за придобиване на квалификация.

 

(2) С договора по предходната алинея работодателят се задължава:

 

1. да осигурява на обучаващия се издръжка и други условия във връзка с обучението;

 

2. след завършване на обучението да приеме обучаващия се на работа по придобитата квалификация за уговорения от страните срок, който не може да бъде по-дълъг от 6 години.

 

(3) С договора по ал. 1 обучаващият се задължава:

 

1. да завърши в срок обучението си по уговорената квалификация;

 

2. да работи при работодателя в уговорения срок.

 

(4) При виновно неизпълнение на задълженията по ал. 2 и 3, доколкото не е уговорено друго, неизправната страна отговаря съгласно гражданския закон.

 

 

Договор за ученичество

 

Чл. 230. (1) С договора за ученичество работодателят се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът - да я усвои.

 

(2) С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, което не може да бъде повече от 6 месеца, обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение, както и други въпроси, свързани с осъществяването на обучението.

 

(3) С договора страните определят и срока, през който ученикът се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.

 

(4) През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа,но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.

 

 

Признаване на квалификация на ученика

 

Чл. 231. (1) Резултатът от обучението при договор за ученичество се установява чрез теоретико-практически изпит на ученика.

 

(2) При успешно полагане на изпита на ученика се признава определена степен на квалификация по съответната професия или специалност.

 

(3) При завършване на обучението ученикът има право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпит в размери, уговорени с работодателя, но не по-малко от 12 работни дни. При повторно явяване на изпит той има право на неплатен отпуск в размер 12 работни дни, който се признава за трудов стаж.

 

 

Задължения за работа и отговорност за неизпълнение на договора за ученичество

 

Чл. 232. (1) След успешното завършване на обучението съгласно договора за ученичество работодателят е длъжен да приеме ученика на работа съобразно придобитата квалификация, а ученикът – да постъпи на работа и да работи в уговорения срок.

 

(2) Ако работодателят не осигури на ученика, завършил успешно обучението, работа съобразно придобитата квалификация, той му дължи брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност за времето, през което не му е осигурил такава работа, но за не повече от 3 месеца, доколкото не е уговорено друго.

 

(3) Ако ученикът по неуважителни причини не завърши обучението или след като го е завършил, не постъпи на осигурената му от работодателя работа, или я напусне преди определения срок, дължи на работодателя обезщетение съответно на неизпълнението в размер, уговорен от страните, но не повече от трикратния размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната.

 

 



Публикувана на: 04/01/2010



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video