НАП ОБСЪЖДА ПРОЯВЛЕНИЯТА НА КРИЗАТА В РАЗЛИЧНИТЕ ОТРАСЛИ НА ИКОНОМИКАТА В БЪЛГАРИЯ

Консултативният съвет към НАП
обсъди проявленията на кризата в различните
отрасли на икономиката в България
Бизнесът иска данъчна амнистия
като мярка срещу кризата


Данъчна амнистия за укрити доходи от законна дейност като мярка за излизане от кризата предложи Тодор Табаков, член на Изпълнителния съвет на БТПП, на извънредното заседание на Консултативния съвет към НАП. Според него амнистията, съчетана с данък при източника за всички трансфери към офшорни зони, е елегантен начин за постигане на добри приходи. Тази мярка вече е дала положителни финансови резултати във Франция и Испания, където е въведен 25% данък за преводи към офшорни зони. Въвеждането на такъв данък ще изсветли икономиката. Освен това г-н Табаков лансира идеята парите на българи в чужбина, ако се върнат в България и бъдат депозирани в българска банка или клон на чужд трезор у нас и останат там 1 година, да се обложат еднократно с 5% данък. Същата ставка да се налага и върху покупната стойност на имотите на българи зад граница. Ако недекларирани досега сметки на българи в чужбина се декларират, но останат в чужбина, данъкът да е 10%. Тези предложения на Тодор Табаков бяха подкрепени от представителите на бизнеса.

В извънредното заседание на Консултативния съвет към НАП, състояло се на 21 април, участваха финансовият министър Симеон Дянков, изп. директор на НАП Красимир Стефанов и 50 представители на всички големи отрасли на икономиката и неправителствени организации.

Целта на разширения формат на срещата бе да се очертаят финансови параметри на кризата, проблемите пред бизнеса в България и тенденциите в краткосрочен план. Според представителите на различни браншове, вече се забелязва съживяване на икономиката. Техните прогнози са, че към средата на годината спадът ще спре, а през септември ще се чуят първите добри новини.

Според експерт от НАП намаляват декларираните авансови вноски по корпоративния данък, което показва песимизъм и плахи очаквания от страна на бизнеса до края на 2010 г. Това личи в браншове като строителство, недвижими имоти, търговия на дребно, търговски банки. Само от намалените авансови вноски в бюджета ще влязат 40 млн.лв. по-малко до края на 2010 г. От НАП изнесоха информация за състоянието на приходите по отделни видове данъци и по отрасли.

Министър Дянков заяви, че диалогът с бизнеса и браншовете трябва да се основава на обективни данни по формулата „Истински анализ – Истински диалог”. Той подчерта, че лично е за запазването на ставката по ДДС, но предупреди, че ако надделеят песимистичните прогнози, то вдигането на ДДС е неизбежно. Браншовите организации поеха ангажимент да изпратят информация в НАП до 5 май за очакваните приходи до края на 2010 г.

В тази връзка Тодор Табаков подчерта, че все още е трудно да се правят каквито и да било окончателни прогнози за излизане от кризата – трябва положителните очаквания на бизнеса да се трансформират в тенденция, която да е относително трайна. Поне три последователни месеци на малък ръст могат да имат ефект върху бюджета в  обозрим период около края на 2010 г. От друга страна, членовете на БТПП са обезпокоени от разнопосочните сигнали, които получават от държавната администрация и които не влияят добре нито на развитието на бизнес средата, нито на очакванията на инвеститорите.

По отношение на представяне от фирмите на прогнозни данни, членовете на Палатата са притеснени да дават данни за очаквани приходи до края на годината, защото не са сигурни дали това няма да се използва от НАП срещу тях през следващата година при евентуална ревизия. В последна сметка те биха действително предпочели обобщени данни да се дават чрез организациите на работодателите.

Министър Дянков постави ударението върху необходимостта от предоставяне на максимално близки до прогнозните данни, защото, ако при последващия анализ се установи, че очакванията са приходите до края на годината да спаднат с 20 % например, това ще е ясен сигнал за правителството да предложи увеличаване на ДДС най-малко с 2%.

Препоръчваме на членовете на БТПП да предоставят реалистични данни, за да се предотврати увеличаването на тежестта на непреките данъци върху бизнеса.

из Бюлетина на БТПП



Публикувана на: 28/04/2010



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video