Данните за всички фалити ще са достъпни в е- регистър

Данните за всички фалити
ще са достъпни в е-регистър


 

На 17 март 2011 г. заместник-министърът на правосъдието Даниела Машева даде пресконференция на тема „Публичност и ефективност на производството по несъстоятелност”. Министерството на правосъдието изпълнява едноименен проект по OП „Административен капацитет“.

На пресконференцията бяха представени избраните изпълнители по проекта, а ръководителят на проекта Нели Маданска (гл. инспектор в Инспектората на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт) представи изпълнението му до настоящия момент. 

Данните за всяко дело за фалит в страната да влязат в единна информационна система и кредиторите и всички заинтересувани да могат да научават за развитието им по интернет. По осъществяването на тази идея работи Министерството на правосъдието заедно с водещи експерти. Целта е да се създаде пълен регистър на несъстоятелността, който да се попълва автоматично от информационните системи на съдилищата. Сега подобна система съществува само на теория, защото няма централизиран регистър за цялата страна, а и всяко от окръжните съдилища вписва в своя различни данни. В единния регистър ще има подробна информация от началото на делото до осребряването на последното имущество, а не частична като тази в търговския регистър.

Според министерството кризата прави този проект изключително актуален. По техни данни молбите за започване на дела за фалит са се удвоили от 2008 г. до 2010 г. Миналата година те са били 1028, а две години по-рано - 509.

Друга идея е повече актове на съда и синдика да се обявяват в търговския регистър. Стъпка в тази посока беше задължението от тази година в регистъра да се обявява молбата за откриване на производство, която подава самият търговец.

Министерството на правосъдието е възложило на адвокатски дружества да разработят промени в Търговския закон.  С тях освен, че се цели даването на по-голяма публичност на процедурите за фалит, ще се търси и решение на многото проблеми при тези дела.

Друг проблем е, че заради кратките срокове нито един кредитор не се е възползвал от възможността вместо активи да получи дял от капитала на фирмата, която му дължи пари. Това е много удачно по време на криза, когато много активи на практика са непродаваеми, обясни Нели Маданска.

 

из бюлетина на БТПП



Публикувана на: 22/03/2011



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video