Как се прекратява правоотношението на заместник-председател на Общински съвет

Характер на правоотношението учредено със заместник- председател на общински съвет. Прекратяване на правомощията на заместник-председател на общински съвет и дължими обезщетения

 

 

Нормативна уредба: Закон за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/, Кодекс на труда /КТ/, Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Поморие, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация и други подзаконови нормативни актове.

 

        Изборът е основание за възникване на индивидуално трудово правоотношение. То възниква само когато длъжността, която се заема е определена за изборна в закон, акт на Министерския съвет или в устав.

 

Правната уредба на възникването и прекратяването на изборното трудово правоотношение в КТ е субсидиарна, тя се прилага доколкото в закон, в акт на Министерски съвет или устав не е предвидено друго. Тази уредба не се прилага, когато е предвиден друг ред за възникване и прекратяване на изборно трудово правоотношение.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 24, ал.2 от ЗМСМА общинският съвет може да избере един или повече заместник-председатели. Съгласно този текст условията и редът за избиране и определяне на правомощията на заместник-председателя се уреждат в Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, приет от Общински съвет П. от 30.11.2007 год.

 

В чл. 13 ал.3 от Правилника Община П. е предвидила, че заместник-председателя на общинския съвет работи по трудово правоотношение, продължителността на работното време и месечното възнаграждение се определят от Общинския съвет. Предвидено е, че председателят и заместник-председателя ще имат всички права по трудово правоотношение. Председателят на Общинския съвет има право на  платен годишен отпуск по реда на КТ и го ползва след уведомяване на общинския съвет.Съгласно чл.13 ал.5 от Правилника заместник-председателят уведомява писмено председателя на общинският съвет за времето през което ще ползва платен годишен отпуск. Той има право на платен годишен отпуск в размерите, определени в КТ съгласно чл.13 ал.4 от Правилника.

 

         Заместник- председателят има право и на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, на допълнителни трудови възнаграждения и други плащания при условията и по реда на КТ. При прекратяване на изборното трудово правоотношение на длъжността заместник-председател, той има право на обезщетение за неползван платен годишен отпуск на основание чл.224 от КТ.

 

        Ред за прекратяване на изборното трудово правоотношение със заместник-председателя на общинския съвет не е предвиден в Правилника, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация. Затова относно прекратяването се прилагат разпоредбите на КТ. Трудовото правоотношение на заместник-председателя на общинския съвет като изборно правоотношение е винаги срочно. То се прекратява с изтичане на срока му, ако е проведен успешно нов избор за длъжността. Това е така съгласно разпоредбата на чл.337 от КТ. Необходимо е председателят на общинския съвет да издаде заповед, с която се установява прекратяването на изборното правоотношение.

 

При прекратяването на трудовото правоотношение на заместник-председателя на общинския съвет е необходимо да бъдат оформени всички документи, свързани с него за избягване на имуществената отговорност по чл.226 ал.1 от КТ.

 

 

                       

 



Публикувана на: 20/11/2011



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video