Комуникация на работното място

КОМУНИКАЦИЯ НА РАБОТНОТО МЯСТО


  Успешните работни модели се характеризират с добра междуличностна комуникация. За да бъде общуването ефективно, първото фундаментално умение, което лидери и работници трябва да притежават, е активното слушане.

То е чуване и разбиране на посланието, което другия отправя и има три много важни компонента:

Фокусирано внимание. Важно е да положите целенасочени усилия да създадете условия на спокойствие, фокус и доверие, както и да се концентрирате да чуете всяка една дума. Езикът на тялото трябва да показва ангажираност, разсейващите фактори да са сведени до минимум. Влезте в разговора сити, спокойни, наспани, ако това е възможно. Отстранявайте разсейващите мисли и слушайте, за да разберете, а не за да отговорите.

Прочитане на емоциите на другия. Активното слушане означава не само разбиране на тезата на другия, но и емоциите му. Постарайте се да покажете загриженост и добронамереност. Освободете се от желанието си другият да бъде какъвто искате вие и разгорът да протече спрямо вашите очаквания. Присъствайте тук и сега и бъдете чувствителни към преживяването на отсрещната страна. Опитайте да си представите как се чувства и отразете тези емоции в разговора: “Звучиш ми ядосан./ Може би се чувстваш недооценен” и т.н.

“Влизане в обувките” на събеседника. Следването на първите два компонента водят до достигане на третия- да се поставим на мястото на другия и да видим ситуацията през неговата призма.
Второто основополагащо умение за междуличностната комуникация е даването на обратна връзка. Най-честите трудности са свързани с поднасянето на критика и посочването на слабостите на човека. Даващият обратната връзка трябва да се фокусира на следните няколко правила:

       Изясняване на основното послание. Кратко и ясно назоваване точно кои са областите, в които служителят не се справя.

     Активно слушане и емпатия. Започва се с позитивна обратна връзка и посочване на нещо, което работникът прави добре. Важно е лидерът да се поинтересува как се чувства, с какво се затруднява и от какво има нужда човекът отсреща.

      Градивно поднасяне на критика. Често човек може да бъде изкушен да казва на другия какъв е той. Избягвайте квалификации като тези: “Ти си умен/ старателен/ глупав/ мързелив/ невъзпитан и т.н.”. Дори и някои от тях да звучат позитивно, те могат да поставят човека в подчинена позиция и да го накарат да се чувства като дете. Ще видите колко по-благоразположен ще бъде събеседника, ако ги замените с:  “При теб виждам умение/ трудност за…”; “Личи си, че си положил усилие в посока на…”; “Забелязвам, че този тип задачи ти се отдават…”. Можете да поднесете критика градивно, използвайки следния модел: “Мисля, че може да работиш още над…”; “Важно е да обърнеш внимание на…”.

Всички ние искаме да изграждаме добри взаимоотношения на работното място и да постигаме добри резултати в работата. Уменията за активно слушане и за даване на обратна връзка са от първостепенно значение за изграждането на връзка с останалите и повишаването на ефективността на работния процес.

Виолета Загорова, психолог


 


banner-video