ОСИГУРОВКИ ПРИ ГРАЖДАНСКИ ДОГОВОРИ

За работещите без трудови правоотношения / граждански договори/ се дължат осигурителни вноски за рисковете инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Това са вноските внасяни във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване. От началото на 2009 г. разпределението на осигурителните вноска за фонд “Пенсии” е определено в абсолютни стойности.
Размерите на осигурителните вноски за фонд “Пенсии” са регламентирани в чл. 6, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване като за работещите по граждански договори са както следва:
-18 на сто за лицата родени преди 1 януари 1960 г.
-13 на сто за лицата родени след 31 декември 1959 г.
Осигурителните вноски се разпределят между осигурителите и осигурените лица в зависимост от годината им на раждане  и са съоветно 10 на сто за сметка на осигурителя и 8 на сто за сметка на осигурения и 7.2 на сто за осигурителя и 5.8 за осигурения. Посоченото разпредление е регламентирано в чл. 6, ал. 3, т. т. 8 и 9 от КСО.
Работещите без трудово правоотношение, родени след 31 декември 1959 г. се осигуряват и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд. Разпределението на осигурителната вноска за този фонд през 2009 г. също е опрелено в абсолютни стойности и е в размер 2.2 за сметка на осигурените и 2.8 на сто за смека на осигурителите. Нормаивното основание за това е изменението на чл. 157, ал. 3 от КСО.

 

  През 2009 г. размерът на здравноосигурителната вноска, определен в Закона за бюждета на здравноосигурителната каса е 8 на сто. Поради това разпределението на здравноосигурителната вноската е съответно 4.8 на сто и 3.2 на сто.
Това разпределение на здравнооосигурителните вноски също се прилага за доходите, реализирани от лицата след 1 януари 2009 г.
За работещите без трудово правоотношение пенсионери осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се начисляват и внасят само по тяхно желание, в случаите в които възниква нормативно основание за осигуряване.
По реда на Закона за здравното осигуряване внасянето на здравноосигурителни вноски обаче е задължително, с изключение на случаите в които лицата не са осигурени на друго основание през съответния месец и полученото възнаграждение след приспадане на разходите за дейността е по-малко от минималната работна заплата за страната.
Осигурителните вноски за сметка на осигурителите не могат да се удържат от възнаграждението на осигурените.  То не може да се намалява с размера им. Осигурителните вноски за сметка на осигурените лица се удържат от възнаграждението на лицето и се внасят от осигурителите.
Осигурителните вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение, се внасят от осигурителя до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат. Дължими са вноските тогава когато възнагражденията на лицата са изплатени.

 



Публикувана на: 23/11/2009



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video