Предстоящи промени в Кодекса за социално осигуряване

Подготвени промени в Кодекса за социално осигуряване
 
            1. Правителството е приело предложение до Народното събрание за изменение на Кодекса за социално осигуряване, свързани с въвеждане на мултифондова система, които се очаква да влезе в сила от 01.01.2027 г. Въвеждането на мултифондовия модел се прави на база препоръка от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Правителството се обосновава с това, че са проучени практиките и в други страни, а основната цел на законопроекта е да защити интересите на осигурените лица.
            За въвеждането на този тип модел се предвижда създаването на подфондове с различен профил в универсалните пенсионни фондове /УПФ/, управлявани от лицензираните пенсионни дружества. Според предвидените в закона условия осигурените лица ще имат възможността да избират по какъв начин да се управляват средствата им. В зависимост от възрастта и избора им те ще инвестират по различен начин съобразно закона и политиката на фонда.
            Предвижда се в УПФ да има 3 подфондове:
            а/ динамичен – до 90 на сто от активите му ще бъдат инвестирани във финансови инструменти с променлив доход /напр. акции/;
            б/ балансиран – до 55 на сто от активите му ще бъдат инвестирани във финансови инструменти с променлив доход;
            в/ консервативен – до 25 на сто активите му ще бъдат инвестирани във финансови инструменти с променлив доход.
            В доброволните пенсионни фондове /ДПФ/ създаването на такива подфондове ще става по свободна преценка на пенсионното дружество. В случай че се създадат такива подфондове, задължително създава балансиран подфонд.

            Ако  бъдат приети, промените ще влязат в сила от 01.01.2027 г. Това е така, тъй като въвеждането на мултифондовия модел изиска още редица промени освен тези в Кодекса за социално осигуряване. Промените ще касаят и:
            а/ наредбите и другите подзаконови нормативни актове;
            б/ пенсионните дружества, които трябва да променят инвестиционните си политики, правилниците си и всички други документи, отнасящи се до приетата промяна, както и да учредят подфондовете с различен инвестиционен профил;
            в/ осигурените лица – те трябва да имат достатъчно време да се запознаят с новосъздадените подфондове и да вземат решение къде да участват;
            г/ всички други технически действия – разпределяне на лица, които не са направили своя избор, прехвърляне на активи и т.н.
            Осигурените в УПФ в срок от 01.09.2026 г. до 30.11.2026 г. ще могат да подадат заявление по образец до пенсионното дружество, управляващо УПФ, където са осигурени. След консултация със специалист лицата ще могат да изберат в кой от подфондовете да участват. Важно е да се отбележи, че ако на лицето му остават 3 или под 3 години до възрастта на пенсиониране, то задължително ще участва в консервативния подфонд.
            В случай че осигурените лица не подадат заявлението по т. 6 в срок до 30.11.2026 г., то същите ще бъдат разпределени в зависимост от възрастта си, както следва:
            а/ до 50 г. – в динамичен подфонд;
            б/ от 50 г. до 3 години преди навършване на пенсионна възраст – в балансиран подфонд;
            в/ от навършване на възраст, която е с 3 години по-ниска от пенсионната възраст – в консервативен подфонд.
            Преценката за разпределение ще бъде извършвана от пенсионното дружество въз основа на възрастта на всяко осигурено лице към 01.01.2027 г.
 
Ползвана е информация от сайта на КФН
https://www.fsc.bg/vsichko-koeto-iskate-da-znaete-za-multifondoviya-model-vaprosi-i-otgovori/
           
 
           

Публикувана на: 21/01/2026



banner-video