БСУ

 

 

 

 

ЦЕНТЪР ПО ЮРИДИЧЕСКИ  НАУКИ

 

учебна програма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LW 403

 

 

 

 

 

 

 

 

трудово право

 

 

 

 

 

Приета:

 

 

 

 

 

Лектор:

 

Проф. д-р Ат.Василев, Гл.ас Радостина Иванова

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АНОТАЦИЯ

 

 

 

 

Обучението предоставя на студентите теоретически и практически познания по правното уреждане на трудовите отношения и на другите отношения непосредствено свързани с тях, които са предмет на трудовото право. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСНОВНИ ЦЕЛИ

 

 

 

 

Основна цел на обучението е запознаване на студентите с общото учение за трудовото право. Необходимо е да придобият знания относно:

 

 

 

 

предмета, метода, системата, основните принципи и пр. на трудовото право.

 

 

 

 

правната уредба на същинските трудови отношения, основанията за възникването им.

 

 

 

 

правната уредба на отношенията, възникващи по повод на професионалното сдружаване, социалното партньорство, професионалната квалификация, социално-битовото и културното обслужване на работниците и служителите, трудовите спорове, контрола за спазването и отговорността за нарушаването на трудовото законодателство.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДПОСТАВКИ

 

 

 

 

Изучаването на дисциплината трудово право предпоставя предварителни познания по обща теория на правото, административно право, гражданско право, облигационно право, наказателно право, международно частно право.

 

 

 

 

СЪДЪРЖАНИЕ на курса

 

 

 

 

 

 

 

 

Дял І. ОБЩА ЧАСТ

 

 

 

 

Тема 1. Предмет и система на трудовото право.

 

 

 

 

Понятие за трудови отношения, нетрудови отношения - предмет на трудовото право. Система на обективното трудово право. Система на науката и учебната дисциплина.

 

 

 

 

Тема 2. Основни принципи и функции на трудовото право

 

 

 

 

Понятие за основни принципи на трудовото право, правно значение.

 

 

 

 

Разграничения: основни принципи и основни /конституционни/ права на гражданите. Основни функции на трудовото право.

 

 

 

 

Видове основни принципи на трудовото право: закрила на труда, свобода на труда и забрана на принудителния труд, равенство на гражданите и забрана на дискриминацията, равнопоставеност на страните по трудовото правоотношение, социално партньорство, добросъвестност.

 

 

 

 

Тема 3. Източници на трудовото право.

 

 

 

 

Понятие. Видове източници на трудовото право: нормативни актове - вътрешни и международни. Съотношение, съдебни прецеденти, обичаи.

 

 

 

 

Специфични източници на трудовото право: колективни трудови договори, правилник за вътрешния трудов ред, други вътрешни актове /правила/. Йерархическа структура на източниците на трудовото право, съотношение между йерархическата подчиненост и съдържанието на източниците.

 

 

 

 

Тема 4. Специфика на трудовоправните норми.

 

 

 

 

Тема 5. Трудово правоотношение

 

 

 

 

Понятие, обща характеристика, съдържание:понятие /определение/, обща правна характеристика на трудовото правоотношение /лично, относително, двустранно, синалагматично, продължаващо се, възмездно/. Съдържание на трудовото правоотношение. Основни права и задължения на страните. 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДЯЛ II ИНДИВИДУАЛНО ТРУДОВО ПРАВО

 

 

 

 

Тема 6. Субекти /страни/ на трудовото правоотношение: Работодателят:признаци на работодателската правоспособност. Съдържание, юридическа персонификация и работодателска правоспособност, упражняване на работодателската правоспособност на юридическото лице, работникът /служителят/, трудова правоспособност /минимална възраст/, минималната възраст по международната регламентация:

 

 

 

 

Ред за приемане на работа на непълнолетни.

 

 

 

 

Тема 7.Основания за възникване на индивидуално трудово правоотношение. Понятия и видове.

 

 

 

 

Трудов договор. Понятие и видове основания за възникване на трудово правоотношение. Обществени функции на основанията за възникване на трудово правоотношение. Понятие и обща правна характеристика на трудовия договор.Сключване на трудов договор /страни, форма, момент на сключването, начало на изпълнението, възникване на трудово правоотношение/. Съдържание на трудовия договор: законоустановено и договорно съдържание: а/ необходимо договорно съдържание; б/ допълнително договорно съдържание;

 

 

 

 

Видове трудови договори: срочни и безсрочни, трудови договори с прекратително условие, трудов договор с уговорка за изпитване, трудов договор за ученичество, трудов договор за вътрешно съвместителство, трудов договор за външно съвместителство, трудов договор за вътрешно заместване.

 

 

 

 

Недействителност на трудовия договор

 

 

 

 

Основания за възникване на трудово правоотношение: Избор. Конкурс:

 

 

 

 

Избор. Понятие за избора като основание за възникване на трудово правоотношение.

 

 

 

 

Определяне на изборни длъжности: ред за определяне кандидатури за избор, произвеждане на избор, възникване на трудовото правоотношение, съдебен контрол, субсидираният характер на уредбата в Кодекса на труда.

 

 

 

 

Конкурс: понятие за конкурс, ред за определяне на конкурсните длъжности, обявяване, допускане и провеждане на конкурс. Възникване на трудово правоотношение въз основа на конкурс.

 

 

 

 

Договорно съдържание на трудовите правоотношения, възникнали от избор и конкурс /чл. 107 КТ/.

 

 

 

 

Изменение на трудовото правоотношение: принципът на определеност и едностранна неизменност на съдържанието  на трудовото правоотношение. Изменение на трудовото правоотношение по взаимно съгласие, едностранно изменение на трудовото правоотношение от работодателя, обхват на изменението - характера или/и мястото на работа, основания. Граници на изменението. Правна същност.Едностранно изменение по искане на работника /служителя/:Обхват на изменението, основания, ред за извършване на изменението, правна същност и последици.

 

 

 

 

Тема 8. Изменение на страните на трудовото правоотношение. Правоприемство в трудовите отношения.

 

 

 

 

Тема 9. Трудова книжка

 

 

 

 

Същност и издаване на трудовата книжка. Съдържание на трудовата книжка.

 

 

 

 

Тема 10. Работно време и почивки. Извънреден труд

 

 

 

 

Понятие за работно време,Видове работно време и тяхното правно значение, изчисляване и отчитане на работното време, извънреден труд: определението по чл. 143 КТ, принципната забрана на извънредния труд.

 

 

 

 

Изключенията: а/ основания, б/ процедура за допускане, в/ последици.

 

 

 

 

Отказ за полагане на извънреден труд - основания и последици.

 

 

 

 

Почивки: понятие, видове.Правно значение

 

 

 

 

Тема 11.Отпуски: Понятие, платен годишен отпуск: понятие и предпоставки, правна същност, видове, ползване на платения годишен отпуск. Прекъсване и отлагане на ползването, заплащане на платения годишен отпуск.

 

 

 

 

Неплатен годишен отпуск:понятие и предпоставки, правна същност, размери. Правни последици.

 

 

 

 

Други видове /целеви/ отпуски: за изпълнение на граждански и обществени задължения, за военно-учебен сбор, за синдикална дейност, служебни и творчески отпуски, отпуски за осигурителни случаи, платен отпуск за две и повече живи деца, учебни отпуски.

 

 

 

 

Тема 12. Трудово възнаграждение

 

 

 

 

Понятие, обща характеристика, правна същност. Източници на правната уредба. Размери на трудовото възнаграждение. Видове трудово възнаграждение. Особени случаи на заплащане на труда. Покровителство на изплащането на трудовото възнаграждение

 

 

 

 

Тема 13. Компенсационни плащания по трудовото правоотношение.

 

 

 

 

Понятия и разграничения. Видове компенсационни плащания.

 

 

 

 

Тема 14. Здравословни и безопасни условия на труд

 

 

 

 

Понятие. Източници на правната уредба. Видове правила за здравословни и безопасни условия на труда. Основни общи правила: правилото на чл. 275 КТ, отказ за изпълнение на работата /чл. 283 КТ/,предварителен надзор,инструктаж и обучение,санитарно-битово и медицинско обслужване,специално работно облекло и лични предпазни средства, безплатна храна и противоотрови,ограничаване продължителността на работата в опасна или вредна среда,предварителни и периодични медицински прегледи, статистика относно безопасните и здравословни условия на труда, специална отчетност относно трудовите злополуки и професионалните заболявания.

 

 

 

 

Тема 15. Специална закрила на труда на някои категории работници и служители

 

 

 

 

Понятие, основание и обхват.Специална закрила на труда на непълнолетните.Специална закрила на труда на жениет-работнички и служителки.Специална закрила на лицата с намалена работоспособност.

 

 

 

 

Тема 16.Социално-битово и културно обслужване на работниците и служителите

 

 

 

 

Тема 17.Професионална квалификация . Понятие за професионална квалификация.Страни и предмет на договорите за квалификация. Отговорност за неизпълнение. Отношения между страните след изпълнението на договорите за квалификация.

 

 

 

 

Тема 18. Трудова дисциплина. Дисциплинарна отговорност.

 

 

 

 

Понятие за трудова дисциплина, източници на уредбата. Правилник за вътрешния  трудов ред, понятие за дисциплинарна отговорност, отграничаване от другите видове юридическа отговорност, основание на дисциплинарната отговорност /нарушението на трудовата дисциплина/.

 

 

 

 

Видове нарушения на трудовата дисциплина и тяхното правно значение. Видове дисциплинарни наказания.

 

 

 

 

Принципи на дисциплинарната отговорност. Дисциплинарна процедура: Установяване на нарушението, писмени или устни обяснения/изслушване/ на работника или служителя - същност и последици от непоискването им от работодателя, критерии за избор на дисциплинарното наказание, срокове за налагане на дисциплинарното наказание - същност, прекъсване и спиране на сроковете. Форма на дисциплинарното наказание. Заличаване на дисциплинарните наказания.

 

 

 

 

Тема 19. Обезщетяване на вреди претърпени от работника от трудова злополука или професионално заболяване.

 

 

 

 

Понятие и правна същност на задължението на работодателя за обезвреда по чл. 200 КТ. Основания на задължението за обезвреда: трудова злополука, случаи, приравнени на трудова злополука, професионално заболяване, страни, легитимация, размер на обезвредата, “компенсации на вини”, регрес.

 

 

 

 

Тема 20 .Имуществена отговорност на работника /служителя/.

 

 

 

 

Понятие и правна същност. Система на правната уредба.Основание.Видове /размери/

 

 

 

 

Ограничена имуществена отговорност - основания и размери и пълна имуществена отговорност – хипотезите.

 

 

 

 

Принципи на разпределение на отговорността при съпричиняване :разделна, отговорност, солидарна отговорност, бригадна отговорност.

 

 

 

 

Способи за осъществяване на ограничената имуществена отговорност .

 

 

 

 

Осъществяване на пълната имуществена отговорност.

 

 

 

 

Тема 21. Прекратяване на трудовото правоотношение.

 

 

 

 

Общи основания.

 

 

 

 

Прекратяване с предизвестие: понятие за предизвестие, основания за прекратяване от работника /служителя/ с предизвестие, срок и действие на предизвестието.Плащане вместо предизвестие.

 

 

 

 

Прекратяване без предизвестие:механизъм на прекратяването, основания за

 

 

 

 

уволнение:

 

 

 

 

Предварителна закрила при уволнение

 

 

 

 

Тема 22. Защита при незаконно уволнение

 

 

 

 

Понятие. Оспорване на законноста на уволнението пред работодателя.Съдебна искова защита серщу незаконно уволнение.

 

 

 

 

Тема 23. Безработица и нейните трудовоправни последици.Обща правна характеристика на безработицата .Понятие за безработица. Кръг на безработните лица, права и задължения.Права и задължения и насърчения на работодателите за създаване на нови работни места.

 

 

 



banner-video