Атестиране на държавните служители

Съгласно Наредбата за условията и реда за атестиране на служителите в държавната администрация ежегодно длъжността  на държавните служители трябва да се атестира.

         Разпоредбата на чл. 11 от наредбата гласи, че атестирането чрез оценяване на изпълнението на длъжността „държавен служител” включва следните три етапа:

         1. изготвяне и съгласуване на работен план в началото на периода;

         2. междинна среща в средата на периода;

         3. заключителна среща и определяне на обща оценка на изпълнението на длъжността в края на периода.

         Основно изискване към работните планове е те да определят целите и изискванията към изпълнението, които оценяваният следва да реализира през конкретния период, т.е. чрез включване  постигането на определени резултати, подобряването на отделни качества на оценявания, вкл.  и професионалната му квалификация, дори и с промени на поведението му. Определените с работния план цели следва да са в максимална степен конкретни, измерими, постижими, ориентирани към резултати и фиксирани във времето.

 

 

         Вторият етап от атестационната процедура е провеждането на междинната среща  между атестирания служител и оценяващия му ръководител. Същността на срещата е да се направи преглед на изпълнението на длъжността на оценявания относно реализирането на целите, определени в работния план и изпълнението на задълженията по длъжностната характеристика. Целта е атестираното лице да разбере в каква степен изпълнява възложените му задачи.

 

         Последният трети етап на процедурата по атестация е провеждане на заключителната среща и определянето на обща оценка на изпълнението на длъжността в края на периода. В този етап задължение на оценяващия ръководител е да даде мотивирана оценка на работата на оценявания за всеки един компонент. Разпоредбата на чл. 25, ал. от Наредбата указва, че „ оценяващият ръководител е длъжен да извърши преценката на изпълнението на длъжността безпристрастно, честно и компетентно въз основа на обективно установими факти и обстоятелства. Оценяващият ръководител е длъжен да мотивира писмено своите оценки, като вписва мотивите в съответните полета от раздел III на формуляра за оценка.” Следователно абсолютно задължение на оценяващия ръководител е и да подкрепи мотивите си с доказателства, в противен случай формалните мотиви се приравняват на липса на мотиви.

 

         Разпоредбата на чл. 2 от Наредбата вменява и още едно задължително атестационно основание, а именно отчитане и прослуженото време по служебно правоотношение.



Публикувана на: 26/01/2010



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video