БТПП предлага мерки, които да бъдат включени в национално споразумение между правителството и представителните работодателски и

БТПП предлага мерки, които да бъдат включени в национално споразумение между правителството и представителните работодателски и
синдикални организации


 
 

БТПП предлага следните икономически мерки, които да бъдат включени в национално споразумение между правителството и представителните работодателски и синдикални организации:

  1. Мерки, насочени към погасяване на натрупаните забавени бюджетни плащания.
    Допуснатите забавени бюджетни плащания са в противоречие както с договорните и законови изисквания, така и от гледна точка на Директива 2000/35/ЕО и на подготвяния проект за Директива относно борбата за забавянето на плащания по търговски сделки, в чиято предварителна оценка на въздействието изрично се отбелязва: „За държавните органи забавата за плащане на кредитори е лесен, но необоснован начин за преодоляване на бюджетните ограничения, като се отлагат плащания за следващия бюджетен период”.

    Предвид изложеното БТПП предлага:
    1. Приемане от Министерски съвет на план за издължаване на забавените плащания към фирмите.
    2. Министерствата и другите държавни ведомства и дружества да не обявяват обществени поръчки с неосигурено финансиране.
    3. Сключваните договори за изпълнение на обществени поръчки да включват клаузи за плащане незабавно след приемането на доставката/услугата.
    4. Създаването на публичен регистър за задълженията на бюджета.
    5. Разработването и приемане от Министерски съвет на модел за погасяване на задълженията от бюджета – посочените по-долу способи могат да се приложат заедно, поотделно или комбинирано:
      • гарантирано плащане от държавата на законната лихва върху бюджетните задължения;
      • освобождаване на фирмите от плащането на осигурителни и данъчни задължения (ДДС и авансови данъци) по незаплатените от държавата договори, респ. – прихващане между осигурителни и данъчни задължения на фирмите и договорни (законови) задължения на държавата;
      • изравняване на лихвата за неплатени осигурителни вноски (чл. 113 от Кодекса за социално осигуряване) с общата лихва за забавени плащания по ПМС № 72/1994 г.;
      • емитиране на държавен дълг в размер на задълженията на бюджета към фирмите;
      • държавна гаранция пред банките за непогасени банкови кредити, поради забавени бюджетни плащания
      • и др. под.
    6. Приемане от Министерски съвет на подзаконови нормативни актове и внасянето на законопроекти в Народното събрание, необходими за реализирането на приетия модел.

  2. Мерки, насочени към повишаване на прозрачността, целесъобразността на изразходване и на степента на усвояване на средствата от европейските фондове
    1. Допълнение на ПМС № 251/21.10.2009 г. за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по приоритетни оси 1 и 2 по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г. със следните изисквания:
      • заявленията на заетите лица (вкл. и посочените от лицата професионално обучение и/или ключови компетентности) за получаване на ваучери да се подписват от техните работодатели;
      • доставчиците на услуги задължително да уведомяват работодателите за системно отсъствие на заети лица – техни служители от процеса на обучение.
    2. За подобряване на дейностите по управление на ОП „Конкурентоспособност”:
      • с цел преодоляване на изоставането в програмата да се предоставят възможности на малките и средни предприятия да кандидатстват с проекти за участие в панаири и изложения зад граница;
      • общият брой на представителите на представителните организации в Комитета за наблюдение да се изравни с този на останалите членове на Комитета;
      • да бъдат включени представители на национално признатите работодателски организации в работата на оценителните комисии;
      • да се изгради единен електронен регистър на фирмите, участващи с проектни предложения по различни ОП по ОП „Конкурентоспособност”;
      • стандартизиране на тръжните документи и процедури, с оглед скъсяване на сроковете за разглеждане и потвърждение на документите;
      • при публикуване на резултатите от оценката задължително да се предоставя информация за остойностяване на отделните показатели;
      • задължително информиране на всички некласирани кандидати за причините за отхвърлянето на техните проектни идеи;
      • предоставяне възможност на бенефициентите за представяне на запис на заповед за размера на авансовото плащане вместо банкова гаранция;
      • включване на арбитражна клауза в договорите с бенефициентите, с цел по-бързо решаване на споровете.
  3. Мерки, насочени към подобряване на административното обслужване; ограничаване и облекчаване на регулативните режими
    1. Стандартизиране на административните процедури и документи и тяхната електронизация.
    2. Регламентиране на презумпция за „мълчаливо съгласие” при всички регистрационните режими.
    3. Нормиране на облекчения за фирмите при доказването на определени факти, чрез представяне на декларация за тях.
    4. Намаляване в ЗОАРАКСД на броя на лицензионните режими и прецизиране на стопанските дейности, които остават на такъв режим.
    5. Възлагане на браншовите организации на най-леките регистрационни режими по законово предвидени критерии, насочени към конкуриране и стимулиране обединяването на браншовите организации, когато те са повече от една в един отрасъл/бранш; приемане на Закон за браншовите организации, който да нормира законовите критерии за възлагане администрирането на регулативни режими от браншовите организации, участието на браншовите организации в комисиите за оценка в процедурите по обществени поръчки и други въпроси, свързани със саморегулирането в браншовете.
    6. Създаване на държавно-обществен орган за упражняване на надзор за ограничаване на регулативните режими и за събираните по тях такси.
    7. Създаване на единен централен регистър на регулативните режими към органа по предходната т. 3.
    8. Разработване на механизъм (методология) за определяне размера на административните такси (с постановление на Министерски съвет).
    9. Възлагане на изрични правомощия на областните управители да следят за законосъобразността на общинските режими и определените за тях общински такси.
    10. Конкретизиране на разпоредбата, която предоставя правомощие на общините да въвеждат общински регулативни режими (Закон за местното самоуправление и местната администрация), с цел по-ясно определяне на компетентностите на общините да въвеждат такива режими.
    11. Регламентиране на изрична административно-наказателна отговорност за виновните длъжностни лица при неспазване на нормативната уредба относно регулативните режими.

  4. Мерки, насочени към повишаване на прозрачността на процедурата за възлагане на обществени поръчки (изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки)
    1. Задължително включване на представители на браншовите организации в комисиите за оценка в процедурата за възлагане на обществени поръчки.
    2. Нормиране на по-широк кръг от данни, които да съдържа регистърът на обществените поръчки (факти за кандидатите и техните оферти; решенията на комисиите на възложителя и тяхното обжалване; качеството на изпълнените услуги/доставки по сключените договори; данни за евентуално начислени неустойки и вреди по сключените договори; съдебни решения по отменени незаконни процедури, данни за кандидати, представили в процедурата за обществени поръчки документи с невярно съдържание).
    3. Изключване на определени лица от кръга на кандидатите, за които в регистъра на обществените поръчки има вписвания за неизпълнение или неточно изпълнение на предишни възложени поръчки.
    4. Нормиране с подзаконов нормативен акт на стандартни образци на задължително представяните от кандидатите документи като декларации, ценови предложения и пр.
    5. Нормиране на санкции за възложители при: а) неспазени на законоустановения срок за освобождаване на гаранциите за участие и добро изпълнение по договор; б) несвоевременно плащане по изпълнени договори.

  5. Мерки в областта на трудовите и осигурителни отношения
    1. Разработване на механизъм (методология) за определяне на размера на минималната работна заплата на база производителност на труда, средна работна заплата и праг за бедност.
    2. Промяна на механизма за определяне на линията за бедност, насочена към гарантиране на необходимото съотношение между минималната работна заплата и линията на бедност.
    3. Изравняване на осигурителните задължения на държавните служители с тези на останалите работници и служители.
    4. Промяна на осигурителния режим за военнослужещите, предвид размера на осигурителните вноски, правени за тях и по-ранното им пенсиониране.
    5. Допълнение и конкретизиране на разпоредбите от Кодекса на труда, регламентиращи разпростирането на колективните трудови договори (КТД) от министъра на труда и социалната политика, вкл. и с разпоредби, които да нормират начина на разпростиране на КТД в определен/и отрасъл/ли/бранш/ове и контрола по спазването на КТД в предприятия, които извършват дейности и в отрасли/браншове, които са извън КТД.

  6. Предвидимост и обоснованост на нормативните промени
    1. Задължително спазване на нормативното изискване (Закон за нормативните актове и Указ № 883 за прилагане на Закона за нормативните актове) за извършване на предварителна и периодична оценка на въздействието върху икономическата среда на проектите за нормативни актове, вкл. и на въведените регулативни режими (по ЗОАРАКСД).
    2. Разработване на стандарт (механизъм, методология), вкл. и чрез финансиране от европейски програми, за извършване на предварителна и периодична оценка на въздействието на нормативните актове.
    3. Оповестяване с поне шест месеца напред на конкретни планирани законодателни промени, които засягат стопанската дейност с цел тяхното предвиждане и планиране от предприемачеството.
из бюлетина на БТПП

Публикувана на: 27/01/2010



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video