БНБ: През първото полугодие на 2010 преките чуждестранни инвестиции бележат спад със 78%

БНБ: През първото полугодие на 2010 преките чуждестранни инвестиции бележат спад със 78%

 

 

Преките чуждестранни инвестиции у нас през първото полугодие на годината са 358,5 млн. евро и бележат спад със 78%, показват данните на БНБ. За същия период на миналата година в България са постъпили 1,6 млрд. евро. Нещо повече – за първото полугодие капиталовложенията покриват едва 1% от БВП на страната, като през 2009 г. са били 4,8 на сто от произведените стоки и услуги. Статистиката на централната банка отчете през февруари т.г. отрицателен размер на инвестициите от 25,3 млн. евро, което се случваше за първи път в последните шест години. А през миналата година потокът капитали се сви с 50%. Въпреки това разчетите на Българската агенция за инвестиции (БАИ) сочат, че до края на годината постъпленията в България ще достигнат 2 млрд. евро.

По държави за първото шестмесечие на т.г. най-много преки инвестиции са дошли от Холандия (933 млн. евро), следвана от Русия със 103,4 млн. евро и САЩ с 47,3 млн. евро, които основно са предназначени за вътрешнофирмени заеми. Българските компании пък са върнали 718,1 млн. евро към Австрия и 184,9 млн. евро към Великобритания и Холандските Антили.

Според данните на БНБ малко над 30%, или 108,2 млн. евро, от капиталите през полугодието са вложени в сектора на производството и разпределението на електро- и топлинна енергия, газообразните горива и водата. Второ място по сектори с 26,8% от общите средства заемат операциите с недвижими имоти, на трето с 23% е строителството.

Близо една пета от чуждите инвестиции са в преработващата промишленост. Хотелите и ресторантите са привлекли едва 7,5% от капиталовложенията у нас. В другите сектори се отчита намаление от 7,8%.

Според статистиката инвестициите на българските компании в чужбина за януари – юни 2010 г. се увеличават с 58,6 млн. евро. За същия период на 2009 г. те нарастваха с 45,3 млн. евро. Данните отчитат също така, че стойността на вътрешнофирмените заеми е отрицателна в размер на 87,6 млн. евро при положителни 310,6 млн. евро за януари-юни 2009 г. Експертите от БНБ отчитат, че отрицателният поток по вътрешнофирмените кредити се дължи, първо, на по-ниските нива на получени кредити в сравнение с предходната година и, второ, на изплащания по вътрешнофирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията.

из бюлетина на БТПП

Публикувана на: 19/08/2010



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video