КАК СЕ ПРЕКРАТЯВА ДОГОВОРЪТ ЗА НАЕМ

      Съгласно ЗЗД договорът за наем се прекратява с изтичането на наемния срок.  Ако след срока използването на имота продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита за продължен за неопределен срок. При безсрочен договор за наем всяка от страните може да поиска прекратяване на договорните отношения с предизвестие от един месец.

 

      Договорът може да бъде прекратен преждевременно от всяка от страните при неспазване клаузите му от другата страна. В договора може да се включи клауза за неустойка в случай на едностранно, преждевременно прекратяване на договора. Неустойката принадлежи към така наречените допълнителни клаузи, които не спадат към основното предвидено от закона съдържание на договора за наем. Те могат да се включат в договора по желание и свободна преценка на страните. 
        Всеки договор може да се прекрати, като неизправната страна следва да понесе негативните последици от прекратяването.

 

       Ако срочният договор за наем се прекрати преждевременно, изправната страна разполага с правото да търси обезщетения за претърпени вреди.

 

       Законодателят е предвидил в разпоредбата на чл.237 от ЗЗД, че при прехвърляне на недвижим имот договорът за наем остава в сила спрямо приобретателя, ако е бил вписан в имотния регистър. Договорът за наем, сключен преди прехвърлянето на имота, ако има достоверна дата, е задължителен за приобретателя до предвидения в него срок, но не за повече от една година от прехвърлянето. Наемодателят дължи обезщетение на наемателя, ако последният бъде лишен от ползуването на наетия имот преди изтичане на наемния срок поради прехвърляне на имота.

 

 



Публикувана на: 28/10/2011



Абонирайте се за бюлетина ни, за да получавате новини от сферата на правното консултиране.

banner-video