ЗАКРИЛА ПРИ УВОЛНЕНИЕ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 333, АЛ. 1 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА
С разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 1 – т. 6 от Кодекса на труда /КТ/ е установена закрила при уволнение на следните категории работници и служители:
1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
2. трудоустроен работник или служител;
3. работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването;
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
5. работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 КТ и чл. 7а КТ, за времето, докато има такова качество;
5а. работник или служител, който е избран за представител на работещите по безопасност и здраве при работа от общото събрание или от събранието на пълномощниците по реда на чл. 6 КТ, за времето, докато има такова качество;
6. работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.
Следва да се обърне внимание обаче, че закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 1 – т. 6 КТ се прилага единствено по отношение на лицата, наети по реда на Кодекса на труда, но не и за тези назначени по Закона за държавния служител.
Разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 1 – т. 6 КТ намира приложение единствено при прекратяване на изчерпателно изброените нормативни основания: чл. 328, ал. 1 т. 2 КТ - при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата; чл. 328, ал. 1, т. 3 КТ – при намаляване обема на работа, чл. 328, ал. 1, т. 5 КТ – при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата; чл. 328, ал. 1, т. 11 КТ – при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях; и чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ – при налагане на дисциплинарно уволнение.
Тази закрила е предварителна. Преди извършване на уволнението на посочените основания работодателят трябва да се снабди с разрешение от Инспекцията по труда за всеки отделен случай. Когато ще се извършва уволнение на работник или служител, който е трудоустроен или боледува от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването, той трябва да се снабди и с мнение и на трудово-експертната лекарска комисия.
Ако писмено разрешение не е поискано или е поискано, но не е дадено писмено такова и уволнението е извършено, то тогава то е незаконно.
Следва да се обърне внимание, че предварителното разрешение не прави уволнението законно. Това е така, тъй като е възможно да са нарушени от работодателя други изисквания на закона относно прекратяване на трудовия договор.
При необходимост от съдействие и правна защита при уволнение, обърнете се към нас на тел.: 0886841616 или ни пишете на имейл info@ivanovalawyers.com.
Можете да запазите и Вашия час за консултация чрез прозореца „Запиши си консултация“ в долния десен ъгъл на сайта.
Публикувана на: 02/02/2025