Правото на откъсване от работната среда
Вследствие на пандемията от COVID-19 на немалка част от бизнесите в световен мащаб, включително и в България, се наложи да въведат т.нар. „homeoffice” или „работа от вкъщи“. Независимо от предимствата на работата от дома за работниците и служителите е налице риск от прекомерни изисквания, поставени от работодателя и прекомерно излагане на стрес. Поради това Европейският парламент си е поставил за цел да защити максимално работниците и служителите, като направи правото на откъсване от работната среда в цифровата епоха основно европейско право.
Прекомерното използване на цифрови ресурси при работа от вкъщи създава тенденцията „винаги на линия“ за работниците и служителите. Тази тенденция води до негативно въздействие върху балансирането между личния и професионалния живот, тъй като предпоставя тревожност, депресия, изтощение и други проблеми свързани с физическото и психическото здраве.
Създаването на нови законодателни механизми, ще гарантират откъсването от работната среда и пълноценната почивка на работниците и служителите, без настъпването на отрицателни последствия за тях под формата на дискриминация, критика, а дори и уволнение. По този начин ще се позволи на работниците и служителите свободно да се въздържат от телефонни обаждания, отговаряне на имейли или друга цифрова комуникация извън работно време, по време на отпуск или на официални празници. В тази връзка с разпоредбата на чл. 154б от Кодекса на труда е прието, че работникът или служителят не е длъжен да отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната си почивка, освен когато в индивидуалния и/или в колективния трудов договор са уговорени условия, при които е допустимо.
Публикувана на: 19/02/2025